***    szeptember 19. 10.50    ***    frissítve: október 12. 12.15    ***

Ünnepi megemlékezésünk a nemzeti gyásznapon

A VÉRTANÚK EMLÉKEZETE
(részlet műsorunkból)
DIES IRAE – A HARAG NAPJA
13 HALÁL NAPJA,
13 HALOTT NAPJA.
HONVÉD FŐTISZT 13,
BÁTOR FÉRFI 13,
HŐS KATONA 13,
IGAZ EMBER 13.
DIES IRAE – A HARAG NAPJA
OKTÓBER HATODIKA – NEMZETI GYÁSZNAPUNK.
AZ ARADI 13 EMLÉKNAPJA.

1849-ben szabadságharc folyt hazánkban a Habsburg birodalmi elnyomás ellen. A harc egyaránt hozott győzelmet és vereséget. Sok dicsőséges csata után tavasszal Magyarország egész területe felszabadult. A Habsburgok azonban I. Miklós orosz cártól segítséget kértek. Mind nyomasztóbbá vált a túlerő és végül a magyar szabadságharc elbukott. A bosszú féktelen volt. 1849. október 6-án Aradon kivégeztek 13 honvéd főtisztet.

E szent napon nagy szellemük előtt,
Leborul a gyászoló magyar,
Megcsókolja a szentelt sírhantot,
Amely testet, mulandót takar.
Könnyeiből új erőt merítve,
Megreszketve szólt kérő szava:
Áldd meg e hon méltó ünnepélyét,
Legyen boldog e szegény haza!

Akit bűnösnek tartottak, Haynau legyilkoltatta. A börtönök megteltek. A tiszteket lefokozták, közlegényként az osztrák hadseregbe sorozták, megalázó beosztásukban éveket töltöttek. Aki tehette, emigrált vagy elbujdosott. 1850 tavaszáig 111 halálos ítéletet hajtottak végre: politikusokat, tiszteket, egyszerű embereket büntettek meg a szabadságharcban való részvételükért. A börtönbüntetésre ítéltek száma meghaladta az ezerkétszázat. Október hatodika. E napon 13 bátor férfi életét vették el. Olyanokét, akik a magyar szabadságot, a magyar hazát szolgálták. Mindannyian jelképpé váltak. Ők az aradi tizenhármak.

Ugyanezen a napon végezték ki Pesten, az Újépület udvarán gróf Batthyány Lajos miniszterelnököt. Kivégzése helyén áll ma a Batthyány-örökmécses.

Az aradi vérnap áldozatai az igaz ügy büszke tudatában, nemesen, bátran, nagy lelki emelkedettséget tanúsító módon viselkedtek a halál előtt. Utolsó éjszakájukon nem feküdt le egyikük sem. Felöltözve, készen várták a halált. Szeretteiknek megírták utolsó leveleiket.

„Adj gyermekeink mindegyikének, ha kilép a világba, egy emléket tőlem – élő jeléül annak, hogy az, aki becsületesen és tisztán élte életét – nyugodtan bír meghalni, ha ártatlanul is, mint én.”

„ A gyermekek a te szavaidból fogják megismerni apjukat, és ki mondaná meg nekik jobban, mint te, hogy apjuk, bár az emberi törvények elítélték, szívében becsületes ember volt, aki meggyőződéséért halt meg.”

A 13 vértanú közül Kiss Ernő, Schweidel József, Dessewffy Arisztid és Lázár Vilmos golyó általi halálos ítéletet kapott. A többieket a nagyobb szégyent jelentő kötél általi halállal sújtották.

Emlékezzünk hőseinkre!

Hol sírjaink domborulnak
Unokáink leborulnak
És áldó imádság mellett
Mondják el szent neveinket:
AULICH LAJOS, DAMJANICH JÁNOS, DESSEWFFY ARISZTID,
KISS ERNŐ, KNÉZICS KÁROLY, LÁZÁR VILMOS, LAHNER GYÖRGY,
LEININGEN WESTERBURG KÁROLY, NAGYSÁNDOR JÓZSEF,
PÖLTENBERG ERNŐ, SCHWEIDEL JÓZSEF,
TÖRÖK IGNÁC, VÉCSEY KÁROLY

Aradi vár! Aradi vár! Halál völgye,
Híres nemes magyar hősök temetője,
Viruljanak környékeden sírvirágok,
S felejthetetlen legyen hát az ő halálok.

A múltat megtalálni, mondják, nem lehet.
Mit szólnál, ha megmutatnám azt a helyet.
Minden, miről azt hiszed, rég elveszett,
Mindent, ami elmúlt, ott leled.
Kéklő messzi tájon áll egymaga.
Úgy hívják: az égben lebegők csarnoka.
Ha kéklő messzi tájat látsz,
Képzeld el oda!

A teljes műsor itt megtekinthető:

Nyolcadikos közreműködőink voltak:

Czank Lili, Gráczia Marci, Kerényi Luca Emma,
Muity Laura, Nagy Henrik és  Vágó Marcell.

SZEPTEMBER 28-TÓL KIÁLLÍTÁST
ÉS KÖNYVTÁRI VETÉLKEDŐT RENDEZTÜNK
AZ ARADI VÉRTANÚK TISZTELETÉRE:

KÖNYVTÁRI VETÉLKEDŐNK EREDMÉNYHIRDETÉSE

Október 6-a nemzetünk gyásznapja.

Minden évben elhangzik az emlékműsor iskolánkban, kiállításokon is böngészhetnek tanulóink az életrajzok, képek, ereklyék között.
Idén még plusz szerettük volna diákjaink figyelmét felhívni a kollektív emlékezés látható, tapintható jeleire, történetiségére. Továbbá arra, hogy vértanúink tetteik, döntéseik miatt váltak mártírokká. Személyes bátorságuk, eltökéltségük, a haza és az eszme iránti hűségük, kiválóságuk (mérnöki, stratégiai, szervezői) juttatta őket a vesztőhelyre. Emberek voltak, mint mi, és amikor a haza szólította őket, vállalták a feladatot. A kiállított és a könyvtárban olvasható történelmi forrásaink éppen ezeket az emberi tényezőket mutatják be.

Ennek a gondolatnak a jegyében osztályok közötti levelezőversenyt hirdettünk felső tagozatos diákjaink részére. Húsz feladatot kellett megoldani az internet és az ajánlott (forrásként feltüntetett) irodalom segítségével. Diákjaink észrevehették, hogy nem elég az interneten keresgélni, hiszen a válaszok jó harmadát csak a nyomtatott forrásokban találhatták meg.

A feladatsort hat osztály oldotta meg. Az élmezőnybe jutottak százalékos eredményei jól mutatják, hogy az olvasás még mindig nagyon fontos része az információszerzésnek, s nem egy teljesíthetetlen feladat nyomtatott szövegekben keresgélni.

Minden kedves versenyzőnknek köszönjük,
hogy ily módon méltón tisztelegtek az aradi vértanúk emléke előtt,
s részvételükkel emelték a verseny színvonalát.

63 pontot lehetett elérni,
ha tanulóink jól oldották meg a feladatokat.

1. hely: 7. b - 62 pont / 98%
2. hely: 5. a - 57 pont / 90%