***   2015. szeptember 23.  20.15   ***   Frissítve október 12.  22.40   ***

KÖRNYEZETVÉDELMI TEMATIKUS NAPUNKRÓL

„Ó áldott természet, csodáid bűvölve figyelem
Tájaid éke vonz, elcsábít szüntelen
Gyönyörű alkonyok pirosló ég alja,
Szikratüzet szóró nyári nap hajnala,
Téli délutánok csendes hóhullása,
Nyári forróságnak tikkasztó világa…”

A hetedikesek a magyarországi környezetvédelem történetével ismerkedtek meg irodalomórán. Négyfős csoportokban dolgozva egy ismeretterjesztő szövegből megtudták, hogy az első környezetvédelemmel kapcsolatos rendelet II. Ulászló király uralkodásának idején született. Ebben a király elrendelte az erdei károk megtérítését és megtiltotta a szabad vadászatot.

Hiába voltak azonban a törvények, a mezőgazdaság átalakulása és egyéb hatások következtében az élővilág fajokban és egyedekben megfogyatkozott az évtizedek alatt hazánkban. Kipusztult az őstulok, a bölény és a hód; a mormotákat és a zergéket azonban sikerült megvédeni (egy ideig).

A környezetvédelemmel legkevésbé az 1950-es ’60-as években törődtek, az emberek akkoriban tájékozatlanok voltak e témában.

Az óra második részében elkészítettük a Levelek a természetről a költészetből című tablót. Radnóti, Juhász Gyula, Tóth Árpád, Kányádi Sándor, Weöres Sándor természetet dicsérő verseiből válogattunk és egy-egy idézetet és őszi falevelekre másoltunk.

Az ötödikesek nyelvtanóráján - melynek címe Otthonunk a Föld volt - helyesírási és szövegalkotási feladatok kapcsolódtak a témához. „A Föld nevű bolygón rengeteg furcsa élőlény él. A legfurcsább talán maga az ember, aki úgy tűnik, szívesen teszi tönkre élőhelyét.” A legügyesebbek zöld pontokat kaptak hibátlan munkájukért. Miután a gyerekek megfogalmazták véleményüket a helyesírás szövegével kapcsolatban, illusztrációt készítettek a füzetükbe.

Kovács Beáta

*****

"A tanévkezdés nehézségein túllépve ebben az évben is elindítottuk egészségneveléssel, környezeti neveléssel kapcsolatos programjainkat. 2015. szeptember 23-án tematikus környezetvédelmi napot tartottunk, amelyen minden tanórán a tananyaghoz kapcsolódóan foglalkoztak a gyerekek szűkebb és tágabb környezetünk védelmének lehetőségeivel: rajzoltak, vitatkoztak, közösen gondolkodtak minden szakórán a tantárgyi lehetőségeket is kihasználva. A nyolcadikosoknak a Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola környezetvédelem szakoktatója és az iskola három 11. osztályos diákja tartott környezetvédelmi előadást.

Az október 15-re tervezett egészségnevelési témanap előzményeképpen Murányi László, a Jamland Tánciskola vezetője, vezető tanára egymás után 6 órában tanította a kicsiket és nagyokat testnevelés órán ritmikus mozgásra, amelyet nem csak a gyerekek, hanem a pedagógusok is nagyon élveztek. Ígéretet kaptam arra, hogy azokhoz az osztályokhoz, akiknek ma nem volt testnevelés órájuk, későbbiekben Laca szívesen eljön, elhozva magával a szórakozást, mozgást. A Jamland Tánciskola szombatonként elérhető az iskola szomszédságában, a Delta Fitnessben is, ahová már jó néhány tanulónk jár évek óta.

Köszönjük a mai környezetvédelmi témanapon minden kolléga munkáját.
Képeket (Pálfi Ildikó és Szabó Ildikó készítették) a foglalkozásokról az alábbiakban láthattok:
Molnárné Posta Júlia
igazgatóhelyettes"