***   2013. április 21. 16.50   ***

A Föld napja: április 22. - hazánkban 23-madszor

Csilla néni és a 7. a osztályosok iskolarádiós műsorral készültek a Föld napja alkalmából.

Az alábbiakban ennek kivonata olvasható:

Azért szólunk ma hozzátok, hogy ne felejtsétek el: április 22.-e a Föld napja.

De mit is jelent ez igazán? Hát nem csak annyit, hogy ültessünk néhány virágot, és ma ne szemeteljünk!

Tudja valaki, hogyan és mikor kezdődött ez a mozgalom? Mi igen, és szívesen elmeséljük.

1970-ben tartották meg először, azzal a céllal, hogy a világ környezetvédőinek lelkiismeretét felébresszék az egész Föld veszélyeztetettsége iránt. Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez az esemény nem csak az Egyesült Államokban, hanem az egész világon is fontos változásokat eredményezett.  Szigorú törvények születtek a levegő, a vizek, az állat- és növényvilág védelmére. Több millió ember tért át környezettudatos életmódra. Világszerte 184 ország csatlakozott a mozgalomhoz. Hazánk 1990-ben.

Ezen a napon számos takarítási akciót, környezetvédelmi programot szerveznek világszerte. Ezek az események arra emlékeztetnek bennünket, hogyan kellene bánnunk a Földdel és lakóival. A világ eljutott arra a pontra, hogy a Föld napját nem csak ünnepelni kell, hanem tenni, sokat kell tenni azért, hogy megóvjuk környezetünket.

Nap mint nap szembesülhetünk azzal, hogy a bolygónk veszélyben van!

Elég csak az utcán vagy erdőinkben végig menni. Mindenhol szeméttel találkozunk. Egyre aggasztóbb a helyzet! Eltűnnek az életterek, fajok pusztulnak ki, észre sem vesszük, és visszafordíthatatlan károkat okozunk Földünknek.

Tennünk kell valamit!!

De mit tehetnék mi a Földért?

- "Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” - így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata.

Te is tudsz segíteni! Sok kicsi sokra megy! - tartja a mondás.

Nézzük meg, mit is tehetünk mi!

Sokat!

- Kapcsoljuk le a villanyt, ha már nincsen rá szükség!

- Az elektromos eszközök készenléti helyzetben is fogyasztják az áramot. Húzzuk ki, ha már nem kell!

- Kevesebb vízzel is tisztára tudjuk mosni kezeinket.

- Gyűjtsük a hulladékot szelektíven! Fémet, papírt, üveget, mindent a helyére. Amit lehet hasznosítsunk újra!

Ne csak ma gondoljunk a környezetre. Éljünk úgy, hogy ezek a dolgok természetesek legyenek!

Ha úgy érzed neked ez nem menne, nézz körül társaid között. Vannak olyanok közöttetek is, akikről példát vehettek!

Íme néhány:

- Júlia néni rendszeresen szervez papírgyűjtést;

- A napközisek minden évben megtartják a Föld napi virágültetést;

- Robi bácsi és diákjai egy erdőrészt fogadtak örökbe, melyet rendszeresen takarítanak;

- Kerekes Éva néni beteg gyerekeknek gyűjti a műanyagkupakokat.

Többen vannak, akik szelektíven gyűjtenek, környezetbarát termékeket vásárolnak, komposztálót használnak, madarakat gondoznak.

Minden lekapcsolt villany, minden megspórolt vízcsepp számít.

Ha kedvet kaptál a környezetvédelemre, máris kipróbálhatod mennyire vagy kreatív!

Csilla néni pályázatot hirdet, ahová szeretettel vár minden olyan alkotást, ami újrahasznosított anyagokból készül. Legyen az játék, dekoráció, vagy használati tárgy.

A legjobban sikerült alkotások jutalmazás után kiállításra kerülnek!

Szeretnénk megköszönni a 7. a nevében, hogy elolvastatok, meghallgattatok minket!

A híres indián közmondással búcsúzunk:
A Földet nem szüleinktől örököltük,
hanem gyermekeinktől kaptuk kölcsön!