(A)
"HARMÓNIÁBAN" A TERMÉSZETTEL

A 2011/2012. tanév őszén komplex öko-vetélkedőt tartottunk a gyerekek számára, amely rajzpályázatot, makett-készítő versenyt, embléma-tervezést, papírgyűjtést, és szervezésben való részvételt jelentett. Azok a tanulók, amelyek legalább három versenyágban jól teljesítettek, jutalomképpen kiránduláson vehettek részt 2012. április 19-én.

Reggel szokás szerint gyülekeztünk az iskolában, majd 8 óra után külön busszal indultunk a Harmónia Háza Egyesület dél-pesti bemutató tanyájára.

Több program várt minket.

Megtekinthettük a magyarság történelmi eseményeit felelevenítő kis kápolnát, amelyben a gyerekek más alkalmakkor agyagozással is töltheti az idejüket. Óvodások által készített festett üvegablakokban gyönyörködhettünk, és az asztalon megnézhettük a magyar korona nagyított mását, amelyet éppen akkor kezdtek megrajzolni, díszíteni.

Végigjártuk az állatokkal kapcsolatos tanösvényt, amely valóban tanulásra alkalmas volt: megetethettük, megitathattuk az állatokat rengeteg simogatással kiegészítve, sőt: megnézhettük a kecskék fejését is, megkóstolhattuk a frissen fejt tejet. Nagy örömünkre éppen a kirándulást megelőző napon született kisbárány is ott botladozott az istállóban, láthattuk, hogyan gondoskodik róla a mamája, hogyan szopik, és milyen váratlanul álmosodik és alszik el szinte egyik pillanatról a másikra. A szépen gondozott nyuszikat is megdajkálhattuk. A lovakat később a tanya melletti réten, szabad legelés közben is megfigyelhettük. Több olyan madárfajtát láttunk egészen közelről, amelyet azelőtt soha: belenézhettünk az emu szemébe, megcsodálhattuk dupla tollait, és kisbaba-hajnak látszó hullámos, fekete pihéit a feje búbján. A galambok közül a gyerekeknek a göndör tollú díszgalamb tetszett, sajnálták, hogy egyetlen elhullajtott tollat sem találtak a ketrece körül.

A program végén fáradtan ültünk le az asztalokhoz, ahol közösen készített tejfölös-túrós, köménymaggal és paprikával, újhagymával ízesített kenyeret ettünk és frissen forralt teát ittunk, miközben Csaba bácsi, a program szervezője tavasszal, állatokkal kapcsolatos dalokat énekelt nekünk.

Molnárné Posta Júlia programszervező

„Sok állatról tudtam meg érdekes dolgokat.
Soha életemben eddig nem láttam csincsillát!
A pulykák rettenetesen érdekesek voltak,
különösen a pulykakakas a dühében vörösödő nyakbőrével.
A frissen fejt kecsketej kóstolása külön élmény volt számomra.”
Muity Laura 4. a

„Nekem nagyon tetszett az egész kirándulás.
Nagyon örültem, hogy az egy nappal azelőtt született kisbárányt
a kezembe vehettem, és kihozhattam a karámból
pár percre megmutatni a többieknek.
Egy dolog azonban biztos: soha többet nem iszom kecsketejet… :-)”
Takács Dávid 8. b