jutalomkirándulás a margitszigetre

2010. június 3-án csütörtökön a felső tagozatos diákönkormányzat, a Fővárosi Közterület-felügyelet és a Budapesti Rendőr-főkapitányság foglalkozássorozatának résztvevői (anti-graffity csoport) és a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány "Teret nekünk!" pályázati programjának irányítói közös kiránduláson vettek részt a Margitszigeten, egy - a korosztályok számára jól elkülönített játéktérrel rendelkező - játszótéren. Perián Gergő, Szűcs Imre, Molnár Gergely a 6. a; Újvári Balázs a 6. b, és Ferenczy Zsuzsa, Langó Tamás, Szélyes Norbert a 7. a; Sárkány Gergő a 8. b osztályból – megerősítve csapatunkat Ferenczy Mihály volt diákunkkal - együtt indultunk az iskolából. Csabainé Klapka Judit, a Fővárosi Közterület-felügyelet sajtósa a Margitszigeten csatlakozott hozzánk: annyira megkedvelte az anti-graffity csoport tagjait, hogy ezen a „jutalomjátékon” is részt vett, holott ez nem volt a kötelező program része.

Elsődleges céljaink a szabad és zavartalan játék, a deszkázási lehetőségek, és a legnagyobbak számára kialakított játszótér kipróbálása voltak. 14 órakor indultunk az iskolából, az utóbbi napok folyamatos esőzése után végre kissé naposabb időszakban. Háromkor már javában deszkáztak a szakavatott és gyakorlott deszkások a margitszigeti bejárón, mi, a „gyalogok” pedig futottunk utánuk. A játszótéren a gyerekek mintát láthattak arra, hogyan érdemes a 14-18 éves korosztály számára felépíteni egy játékteret.

Van itt gördeszka-imitáció, amely hatalmas karerőt is igényel; kézzel-karral-lendülettel működtethető mászóka; egyensúlyérzéket és közösségi együttmozgást próbára tevő ferde gumikerék.

Minden játszóeszköz a lehető legmagasabb biztonsági szinttel rendelkezett: homok illetve fakéreg ütésvédelem található körülöttük, és sehol nem látható egyetlen felesleges kiszögellés vagy éles felület sem rajtuk.

Nem csak a legnagyobbak, hanem a 10-12 évesek számára épített eszközöket is kipróbáltuk. Legnépszerűbb a pörgető játékok használata volt: lehet, hogy a tanév alatt olyan sokat tanultak és dolgoztak már a két munkacsoport tagjai, hogy ez a lazítás esett a legjobban.

4 óra körül ugyan szemerkélni kezdett az eső, de ehhez már hozzászoktunk az utóbbi hónapokban, így csak a deszkázást hagytuk abba, hogy el ne ázzanak ezek a viszonylag drága közlekedési eszközök.

Behúzódtunk egy fa alá, beszélgettünk, páran megnézték a magas vízállású Dunát, és kacsázni tanultak egymástól.

Hazafelé menet (a deszkákat gondosan esernyő alatt szállítva) beültünk egy kicsit a West End egyik kávézójába száradni, s beszélgettünk még egy fél órát, illetve páran megtekintették a helyi deszkás kínálatot: cipőket, ruházatot, eszközöket.

A program végén arról is beszélgettünk, hogy a következő tanévben gyakrabban szervezünk ehhez hasonló, Budapest játéktereit kipróbáló kirándulásokat, így többek között feltétlenül ellátogatunk majd a Hősök Terére is - nem csak a szoborcsoport és a múzeumok kedvéért.

Számomra a legfontosabb tapasztalat ezen a kiránduláson, és az ezt megelőző képzéssorozatok, valamint az ezekkel összefüggő feladatok elvégzése során az volt, hogy a közös célok érdekében végzett közös munka jó barátokká, jól együttműködő partnerekké képes kovácsolni az egymástól különböző életkorral, attitűddel és szokásokkal rendelkező gyerekeket is.

Molnárné Posta Júlia diákszövetséget segítő pedagógus