Megidéztük a történelmet

Október 22-én 11.30-kor emlékeztünk multimédiával kísért előadáson az 1956-os forradalomra. A színpadon nyolcadikosaink elevenítették fel az 53 évvel ezelőtti történelmi napokat. Az egyik főszereplőnk, Zsoldos Balázs így emlékezik vissza az előkészületekre:

„Zsolt bácsi szervezte meg a színtársulatot, fölkért 11 8. a és b osztályost a szereplésre. Tudtuk, hogy ez nagy megtiszteltetés, mindenki örömmel elvállalta. A tanár úr azt mondta: „Ha hitelesen, szívvel játszotok, kicsit Ti is történelmet írhattok.” Próbáltunk sokszor, néhány órát „ellógva” a nemes cél érdekében. Ruhákat válogattunk családjainkban. A nézők nem is tudhatták, de tényleg belengte a színpadot a történelem: Vicha Bence nyakában nagypapája ifjúkori sála lógott, amivel 53 éve járta az utcákat. Major Józsi korhű fegyvert hozott az események újrajátszásához, s hitelesen alakította a rettegett ávóst. A PPS gépfegyvert Józsi apukájának köszönhettük. A műsort és a multimédia DVD-t, a színpadképet és a kellékeket Zsolt bácsi készítette, az 56-os utcakép-rajzot Emőke néni. A történetet Szarka Bálint és én meséltük el, mint pesti srácok, akik megéltük a felkelés napjait. Szombaton is fél 4-ig próbáltunk, beleadva mindent. Különösen sokszor játszottuk el a leborulós (meghalós) részeket, így a végére csaknem tökéletes lett. Sok energiát és munkát fektettünk bele, de nem sajnáltuk rá az időt, ezzel is tisztelegve a szabadság hősei előtt.”

Ünnepi darabunk címe is ez volt: a szabadság hősei. Szereplőink „beleléptek” a videóklipekbe, melyek felidézték a nevezetes helyszíneken történteket. Jelenetek elevenedtek meg a Temetetlen halott, a Szabadság, szerelem c. filmekből, az 56 csepp vér c. musicalből, Cseh Tamás egy dalából, valamint korabeli filmkockákat vetítettünk. Nevezetes korabeli fényképeket láthattak nézőink: Jutkát és Gyuri, akiket a forradalom arcainak választott a korabeli Paris Match újság, vagy a magyar szabadságharcos portréját, akit az 1956-os év emberének választott az amerikai Time magazin.

Sikerült a varázslat: méltóképpen tisztelegtünk a szabadság hősei előtt! Köszönet érte szereplőimnek, s családjaiknak, akik a korhű ruhákkal, fegyverrel segítettek átélhetővé tenni a történelmet!

Zsolt bácsi

Szereplőink voltak: